O MNE

Mám 45 rokov. Som advokátka, manželka a mama dvoch detí. Odmalička som bola skôr bacuľatá a mala som nábeh na rýchle priberanie. A tak som v podstate stále celý život skúšala rôzne diéty a športovala.

Tam niekde sa zrodil môj úprimný záujem o zdravú stravu a výživu. Hlavne o jej vplyv na to, ako sa cítime a ako vyzeráme, no najmä jej vplyv na naše zdravie. Prečítala som kopu kníh a stovky internetových článkov, mám doma plno kuchárok ale stále v tom nemám jasno …

Nie som doktorka, ani bio-chemička, možno raz budem výživová poradkyňa … aspoň mojim deťom a okoliu, na ktorom mi záleží. Zatiaľ mám za sebou niekoľko on-line aj „live“ kurzov o výžive a stala som sa koučkou zdravia v Inštitúte Dr. Searsa.

Ale dovtedy …. no kto sa v tom má vyznať? Veda o výžive je veľmi mladá a stále sa prudko vyvíja. Denne sú vydaných stovky vedeckých štúdií. Lekári dnes vedia transplantovať krv, orgány a zachrániť životy po autohaváriách, ale sú takmer bezradní v boji s chronickými chorobami, na ktoré stále častejšie umierame – srdcovo-cievne choroby, choroby mozgu (Alzheimer, Parkinsonova choroba, depresia), rôzne druhy rakoviny, cukrovka a diabetes II. typu, vysoký krvný tlak a pod. Už vieme, že za všetkými týmito chorobami je chronický zápal v našom tele. Ale to, čo ho spôsobuje je rozporuplné. Zástancovia plant-based diet tvrdia, že za to môže mäso a mlieko v našej strave – najmä živočíšne proteíny a nezdravé tuky. Zástancovia keto-diét tvrdia, že sú to práve sacharidy z obilnín – spracovaných, ale aj celozrnných –  lepok alebo lektíny v nich, dokonca aj nadbytok fruktózy z ovocia … Čo nám teda najviac škodí?  Čo máme teda jesť?!

Michael Pollan by vám odpovedal stručne asi takto: Jedzte skutočnú potravu (nespracovanú, alebo čo najmenej spracovanú). Predovšetkým potravu rastlinného pôvodu. A nejedzte toho veľa.

Ja vám tu budem postupne dávať konkrétne tipy, ako na to. Netvárim sa, že to viem. Ale budem to postupne zisťovať a chcem sa o moje zistenia s vami aj podeliť. Aby sme boli postupne všetci zdravší. Lebo zatiaľ to ide opačným smerom. Stále viac a viac umierame na choroby, ktoré si spôsobujeme sami našou životosprávou.

REFERENCIE