Články v iných médiach

ako sa zbaviť závislosti na cukre?

My ľudia sme skrátka naprogramovaní tak, aby sme jedli koľko vládzeme keď môžeme a aby sme nadbytočné kalórie uložili do zásob na horšie časy. Jedlo, najmä to vysoko kalorické, totiž nebolo tak dostupné ako dnes. Nevedeli sme kedy zas budeme mať to šťastie a natrafíme na ďalší krík s čučoriedkami. Keď sme naňho natrafili, sadli sme si k nemu a celý sme ho objedli skôr, ako by sa k nemu dostal niekto iný. No a tí, čo si vedeli uložiť najviac tuku do zásoby mali veľkú výhodu. Mali najvyššie šance na prežitie nadchádzajúceho obdobia nedostatku a hladu. A takéto obdobia prichádzali zaručene a pravidelne.

> Magazín 40plus

Recept na dlhovekosť – 9 ingrediencií

V prvej časti tohto článku ste sa dozvedeli, že dlhovekosť nám nezaručí naša genetika, ani žiadna jedna konkrétna makro- či mikroživina. Dlhovekosť pramení z celkového spôsobu života, z prostredia v ktorom žijeme, no závisí aj od ďalších dôležitých faktorov ako naša strava, množstvo fyzickej aktivity, naša socializácia, udržanie si zmyslu života a pod. Poďme si to rozmeniť na drobné.

> Magazín 40plus

Ako sa dožiť 100 rokov a v zdraví?

To, že časom starneme, je prirodzené. Tento stav niekto opísal ako zvýšené riziko úmrtia. Hlavu nám zaplavia šediny, máme problém s krátkozrakosťou, strácame kolagén v pokožke, ale aj svalovú hmotu, naše telo ukladá viac tuku.

> Magazín 40plus

Čo jedia dlhovekí ľudia?

Tak už viete, že na dosiahnutí dlhovekosti sa podieľa niekoľko kľúčových faktorov, najmä dostatok pohybu, zmysel života, spolupatričnosť k nejakej komunite, no a samozrejme – strava.

> Magazín 40plus