Články v iných médiach

Starnutie je choroba, ktorá sa dá liečiť

Keď sa nás niekto opýta, koľko máme rokov, pýta sa na náš chronologický vek. Teda koľko rokov ubehlo od nášho narodenia. Dôležitejší je však náš biologický vek. To sú totižto dve rôzne veci a vôbec nemusí ísť o rovnaké číslo. Chronologický vek totiž ovplyvniť nevieme. Ale vieme ovplyvniť náš biologický vek. Vieme ovplyvniť našu schopnosť naprávať škodu.

> Magazín 40plus

ako sa zbaviť závislosti na cukre?

My ľudia sme skrátka naprogramovaní tak, aby sme jedli koľko vládzeme keď môžeme a aby sme nadbytočné kalórie uložili do zásob na horšie časy. Jedlo, najmä to vysoko kalorické, totiž nebolo tak dostupné ako dnes. Nevedeli sme kedy zas budeme mať to šťastie a natrafíme na ďalší krík s čučoriedkami. Keď sme naňho natrafili, sadli sme si k nemu a celý sme ho objedli skôr, ako by sa k nemu dostal niekto iný. No a tí, čo si vedeli uložiť najviac tuku do zásoby mali veľkú výhodu. Mali najvyššie šance na prežitie nadchádzajúceho obdobia nedostatku a hladu. A takéto obdobia prichádzali zaručene a pravidelne.

> Magazín 40plus

Recept na dlhovekosť – 9 ingrediencií

V prvej časti tohto článku ste sa dozvedeli, že dlhovekosť nám nezaručí naša genetika, ani žiadna jedna konkrétna makro- či mikroživina. Dlhovekosť pramení z celkového spôsobu života, z prostredia v ktorom žijeme, no závisí aj od ďalších dôležitých faktorov ako naša strava, množstvo fyzickej aktivity, naša socializácia, udržanie si zmyslu života a pod. Poďme si to rozmeniť na drobné.

> Magazín 40plus

Ako sa dožiť 100 rokov a v zdraví?

To, že časom starneme, je prirodzené. Tento stav niekto opísal ako zvýšené riziko úmrtia. Hlavu nám zaplavia šediny, máme problém s krátkozrakosťou, strácame kolagén v pokožke, ale aj svalovú hmotu, naše telo ukladá viac tuku.

> Magazín 40plus

Čo jedia dlhovekí ľudia?

Tak už viete, že na dosiahnutí dlhovekosti sa podieľa niekoľko kľúčových faktorov, najmä dostatok pohybu, zmysel života, spolupatričnosť k nejakej komunite, no a samozrejme – strava.

> Magazín 40plus